پشتیبانی راهکار
بستانکاری شخص - نسخه قابل چاپ

+- پشتیبانی راهکار (http://forum.rahkarsoft.com)
+-- انجمن: پاسخ به سوالات آموزشی در زمینه نرم افزارهای راهکار سافت (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: نرم افزار فروشگاهی راهکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- موضوع: بستانکاری شخص (/showthread.php?tid=664)

صفحات 1 2

RE: بستانکاری شخص - admin - 24-02-2017 03:54 AM

با سلام

قبل از هر چیز از لطف شما کمال تشکر را دارم.

نقل قول:اما قضیه اینست که اولین بار است که یک شغلی را استارت زده ام که بطور رسمی با مشتری سر و کار دارم و باید روزمره گیها را ثبت کنم

یک نکته در این رابطه : برنامه ما هدف اصلی اش مدیریت خرید و فروش کالا و خدمات می باشد، این رویه که مورد به مورد مطرح می کنید بسیار عالی است ما هر بخشی را که نرم افزار پشتیبانی نماید آموزش می دهیم و هر جایی هم که در نرم افزار موجود نباشد به تیم فنی منتقل می کنیم تا بررسی کنند و در صورت امکان در نرم افزار بگنجانند.

نقل قول:مثلا بخشی را در فاکتور تسویه کردم . بخش دیگری را در سند مالی . بعد در بخش اسناد مالی آن مبلغی که در فاکتور تسویه کرده بود وجود نداشت برایم سوال پیش آمد که با تسویه فاکتور مگر در اصل نباید سند مالی اتفاق بیفتد ؟ پس بهترین بخش گزارش گیری برای دانستن دریافت و پرداختها کدام قسمت است .

در این رابطه ما یک گزارش با نام گزارش "دفتر حساب" داریم که لینک آموزشی آنرا برایتان ارسال کردم. گزارش دفتر حساب تجمیع شده کلیه عملیات مالی مرتبط با یک شخص، صندوق، بانک و یا هزینه را بصورت یکجا به شما نمایش می دهد . تصویر زیر نمونه ای از گزارش دفتر حساب در مورد یک شخص است.

[عکس: 080.png]

شما از هر قسمتی از نرم افزار که باشد (مثلا از داخل فاکتور، از بخش امور مالی، از قسمت چکها و ...) سندی ثبت نمایید که تاثیر مالی در ارتباط با یک شخص داشته باشد تجمیع شده همه آنها و در نهایت مانده بستانکاری و یا بدهکاری شخص مربوطه در این گزارش نمایش داده می شود. به نوعی می توان گفت که این گزارش صورتحساب یک شخص می باشد. توصیه ما اینست که حتما آموزش این گزارش را با دقت مطالعه نمایید، چون مدام با آن سر و کار خواهید داشت.

نقل قول:ابهامی در بخش فاکتور ندارم چون براحتی از آن استفاده کرده ام هزینه ها هم در بخش اسناد مالی و هزینه از صندوق درج کردم ولی بقیه دریافت و پرداختی ها را نتوانستم درک کنم چطور به ساده ترین نحو درج کنم

ابتدا در مورد انواع دریافتها در نرم افزار فروشگاهی راهکار توضیح می دهم :

1. دریافت بصورت نقدی،
2. دریافت با دستگاه کارتخوان (پوز)،
3. دریافت بصورت حواله مشتری به حساب بانکی شما،
4. دریافت بصورت چک.

شما برای دریافت از مشتری این 4 حالت را پیش رو دارید، یا پول نقد است، یا چک است و یا اینکه بصورت حواله یا پوز ، وجهی دریافت می شود که در این حالت پول مستقیم به حساب بانکی شما واریز می شود . تمامی این حالتها هم در تسویه فاکتور و هم در بخش امور مالی و چک و بانک وجود دارند و تفاوتی نمی کند که از کدام قسمت ثبت را انجام بدهید. در نهایت نتیجه ثبتهای شما در گزارش دفتر حساب منعکس می گردد.

در مورد انواع پرداختها :

1. پرداخت بصورت نقدی،
2. پرداخت بصورت کارت کشیدن (که همان پوز می شود، منتها در این حالت پول از حساب بانکی شما کسر می گردد)،
3. پرداخت بصورت چک شخصی خودتان،
4. پرداخت بصورت خرج کردن چک (در این حالت چکی را که از شخصی دریافت کرده اید را می توانید خرج کنید و به شخص ثالث واگذار نمایید.)،
5. پرداخت نقدی از بانک (این گزینه هم در واقع به نوعی حواله کردن است، با این تفاوت که در اینجا پول از حساب بانکی شما کسر می گردد)،

مواردی که در مورد دریافت توضیح دادیم در اینجا هم صدق می کند.

نقل قول:مهم این است که در مقابله با چه صورت مسئله ای باید از مدام گزینه سندمالی استفاده کنیم وگرنه نوع استفاده که در تمام حالات یکیست. و یا اینکه در مقابل کدام نیاز از کدام گزارش باید استفاده شود

شما هر صورت مساله ای داشتید موردی مطرح کنید تا به آن بپردازیم.

RE: بستانکاری شخص - m.kargah - 24-02-2017 04:02 PM

بسیار عالی
- با توجه به توضیحات خوبتون می بایست از بخش های عملیات دنبال نتیجه نباشم و هر عملی را از هر طریقی که ترجیح دهم ساده تر باشد انجام دهم و فقط از بخشهای گزارشی بدنیال نتایج و مانده ها باشم.

- سه شریک هستیم a , b , c قرار بر این شد که خرجهای اولیه را فرد a انجام دهد و بعد از مدتی که کارها رو غلطک افتاد حساب کتاب کنیم و سهم ها تقسیم شود . فرد a مثلا بعد از مدتی پول کم آورد و از فرد b و c هم مبالغی درخواست کرد . پولهای فرد b و c در قالب " دریافت نقدی از طرف حساب" درج شد . صحت عملیات را تایید می فرمایید ؟ مقدار خرجکرد فرد a را چطور گزارش دهم؟

- طرف حساب x برایمان 1000 تومان کار انجام داد و فاکتور خرید با راهکار زدیم . حال از ما درخواست 2000 تومان کار کرده و برایش فاکتور فروش زده ایم . نحوه درج سند مالی ایشان را راهنمایی بفرمایید

RE: بستانکاری شخص - admin - 24-02-2017 11:44 PM

با سلام

نقل قول:- سه شریک هستیم a , b , c قرار بر این شد که خرجهای اولیه را فرد a انجام دهد و بعد از مدتی که کارها رو غلطک افتاد حساب کتاب کنیم و سهم ها تقسیم شود . فرد a مثلا بعد از مدتی پول کم آورد و از فرد b و c هم مبالغی درخواست کرد . پولهای فرد b و c در قالب " دریافت نقدی از طرف حساب" درج شد . صحت عملیات را تایید می فرمایید ؟ مقدار خرجکرد فرد a را چطور گزارش دهم؟

در این مورد "دریافت نقدی از طرف حساب" صحیح است، طی این عملیات شخصی که از او دریافت انجام شده است بستانکار می شود.
درباره مقدار خرجکرد فرد a برنامه مدیریتی انجام نمی دهد و اینطور نیست که در هر هزینه یا پرداختی که صورت می پذیرد برنامه از شما سوال کند که این پرداخت از سمت شخص a می باشد یا شخص b.
جریان به این شکل است که میزان سرمایه گذاری هر شخص در صندوق و یا بانک (بسته به نوع سندی که ثبت می کنید) می نشیند و برای او ایجاد بستانکاری می نماید. حالا از این به بعد دیگر سیستم با آن شخص کاری ندارد و پرداختها از صندوق یا بانک کسر می شود. در واقع این نرم افزار مدیریتی بر میزان سهام هر شخص و یا تقسیم سود بین اشخاص انجام نمی دهد اما میزان سرمایه گزاریها (دریافتیها) و برداشتها (پرداختیهای) هر شخص را برای شما می تواند مدیریت نماید.

نقل قول:- طرف حساب x برایمان 1000 تومان کار انجام داد و فاکتور خرید با راهکار زدیم . حال از ما درخواست 2000 تومان کار کرده و برایش فاکتور فروش زده ایم . نحوه درج سند مالی ایشان را راهنمایی بفرمایید

پاسخ این سوال در همان سوال شما مشخص است. کار درست همان است که انجام داده اید. به ازاء خریدها از وی فاکتور خرید ثبت کنید و به ازاء فروشها به وی، فاکتور فروش برایش ثبت نمایید و تمام.
وجوهی را هم که احیانا از او دریافت کرده اید و یا پرداخت کرده اید در سیستم ثبت نمایید. در دفتر حساب میزان مانده حساب وی مشخص می گردد.

RE: بستانکاری شخص - m.kargah - 26-02-2017 09:33 PM

ممنون از پاسختان درک اسناد برایم بسیار راهبردی شد