پشتیبانی راهکار
ثبت فاکتور خرید همراه تخفیف و مالیات - نسخه قابل چاپ

+- پشتیبانی راهکار (http://forum.rahkarsoft.com)
+-- انجمن: پاسخ به سوالات آموزشی در زمینه نرم افزارهای راهکار سافت (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: سیستم یکپارچۀ راهکار (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- موضوع: ثبت فاکتور خرید همراه تخفیف و مالیات (/showthread.php?tid=1596)

ثبت فاکتور خرید همراه تخفیف و مالیات - سعیده - 29-07-2018 03:26 PM

سلامروز بخیر.من یه فاکتور با تخفیف 10% و کسر مالیات 9% در نرم افزار جامع راهکار ثبت کردم،ولی عددنهایی بافاکتور اصلی مغایرت داشت وبعد از بررسی متوجه شدم در حالت عادی باید مالیات از مبلغ باقیمانده ء پس از اعمال تخفیف کسر گردد ولی در نرم افزار راهکار اعمال هردو بر روی رقم اولیه صورت گرفته.چکار باید انجام بدم تا این مشکل برطرف بشه

RE: ثبت فاکتور خرید همراه تخفیف و مالیات - admin - 29-07-2018 04:00 PM

با سلام

در این زمینه در اینترنت جستجویی انجام دادم و متوجه شدم که نظر شما می تواند خلاف واقعیت باشد. مطالبی را که بر اساس آن قضاوت نموده ام عیناً برای شما نیز ذکر می کنم:

نقل قول:گذری بر مالیات بر ارزش افزوده
سعید جمشیدی فرد
عضو شورایعالی انجمن حسابداران خبره ایران

ماخذ، نرخ و نحوه محاسبه مالیات

 تبصره ماده 14 مواردی را که جزء ماخذ محاسبه مالیات نمی باشد در سه ردیف تعیین نموده است. صدر ماده 14 مقرر می دارد که «ماخذ محاسبه مالیات، بهای کالا یا خدمت مندرج در صورتحساب است». با مقایسه بندهای «الف»، «ب» و «ج» به نظر می رسد که موارد بندهای «ب» و «ج» از نظر ماهیتی و محاسباتی با بند «الف» متفاوت است. با توجه به تمایز بندها، اینکه تبصره عنوان می دارد "جزء ماخذ محاسبه (بهای کالا یا خدمت) نمی باشد" چنین استنباط میشود که تخفیفات اعطایی نیز نمی بایست از بهای کالا و خدمات کسر گردد و مالیات باید قبل از کسر تخفیفات اعطایی محاسبه گردد. در حالی که فرض بر این است که در صورت اعطای تخفیف فروش تحقق می یابد و در غیر این صورت معامله ای صورت نمی گیرد. بنابراین می بایست ماخذ محاسبه مالیات، بهای کالا یا خدمات پس از کسر تخفیفات (اعم از اعطا و یا اخذ شده) باشد. با توجه به انشاء ماده 14 و بندهای تبصره ماده 14 ابهام برانگیز است.

این مورد را به تیم فنی نیز منتقل کردیم تا انشالله در نسخه های بروز رسانی آینده امکان اینکه هر دوی این حالتها در برنامه دیده شود و انتخاب بر عهده کاربر باشد، در برنامه وجود داشته باشد.

RE: ثبت فاکتور خرید همراه تخفیف و مالیات - سعیده - 11-08-2018 06:28 PM

ماده ۱۴ مأخذ محاسبه ماليات، بهاي كالا يا خدمت مند رج در صورتحساب خواهد بو د. در مواردي كه
صورتحساب موجود نباشد و يا از ارائه آن خودداري شود و يا به موجب اسناد و مدارك مثبته احراز شود كه
ارزش مندرج در آنها واقعي نيست، مأخذ محاسبه ماليات بهاي روز كالا يا خدمت به تاريخ روز تعلق ماليات
ميباشد.
تبصره موارد زير جزء مأخذ محاسبه ماليات نميباشد:
الف تخفيفات اعطائي؛
ب ماليات موضوع اين قانون كه قبلا توسط عرضه كننده كالا يا خدمت پرداخت شده است؛
ج ساير مالياتهاي غير مستقيم و عوارضي كه هنگام عرضه كالا يا خدمت به آن تعلق گرفته است.

با سلام متن ماده ۱۴ ارزش افزوده به شرح فوق میباشد.خواهشمند است نحوه ی ثبت در نرم افزار راهکار مطابق قانون اصلاح و اعلام فرمایید.متشکرم