پشتیبانی راهکار
ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری - نسخه قابل چاپ

+- پشتیبانی راهکار (http://forum.rahkarsoft.com)
+-- انجمن: پاسخ به سوالات آموزشی در زمینه نرم افزارهای راهکار سافت (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: سیستم یکپارچۀ راهکار (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- موضوع: ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری (/showthread.php?tid=1496)

صفحات 1 2

ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری - ali.julaeian - 30-05-2018 05:10 PM

وقتی که من بطور دستی در برنامه جامع راهکار ثبت سند میکنم مقدار موجودی نهایی در صندوق و همینطور حساب اشخاص و شرکت ها تغییر نمی کنه ولی وقتی که از طریق ثبت سند خزانه داری این سند ثبت بشه مقدار موجودی تغییر میکنه
لطفا راهنمایی کنید

RE: ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری - admin - 31-05-2018 03:29 PM

نقل قول:ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری
وقتی که من بطور دستی در برنامه جامع راهکار ثبت سند میکنم مقدار موجودی نهایی در صندوق و همینطور حساب اشخاص و شرکت ها تغییر نمی کنه ولی وقتی که از طریق ثبت سند خزانه داری این سند ثبت بشه مقدار موجودی تغییر میکنه
لطفا راهنمایی کنید

با سلام

دقیقاً همینطور است که می فرمایید و اساساً به همین شکل هم باید باشد. در واقع کلیت ماجرا به این شکل است که ماژولهای مختلف نرم افزار مانند خزانه داری، انبارداری، اموال و ... می توانند سند حسابداری تولید کنند و اطلاعاتی را در بخش مالی ایجاد نمایند، اما عکس این حالت میسر نیست و ماژول حسابداری مالی نمی تواند در ماژول های دیگر تولید رکورد اطلاعاتی نمایند. این ارتباط یک طرفه است و از سمت ماژولهای دیگر به سمت ماژول حسابداری مالی جریان دارد.

با سپاس

RE: ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری - ali.julaeian - 31-05-2018 06:49 PM

با تشکر از توضیح کامل و جامعی که دادین ولی به نظر من این می تونه یه اشکال باشه بخاطر اینکه من وقتی میخوام موجودی صندوق رو چک کنم راحتترین راه از طریق گزینه ایه که برنامه در اختیارم گذاشته تا اینکه از راههای دیگه به این موجودی برسم فلذا به نظر من گزینه موجودی در حساب خزانه باید همه تغییرات رو کاور کنه و نشون بده چون در غیر اینصورت گزینه بلا استفاده ای خواهد بود چون همیشه و در همه حال اسناد از خزانه داری صادر نمیشه و همین مساله باعث ایجاد مغایرت در اعلام موجودی صندوق ، اشخاص و شرکتها و همچنین بانکها میشه
با تشکر

RE: ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری - admin - 31-05-2018 06:56 PM

با تشکر از توضیح کامل و جامعی که دادین ولی به نظر من این می تونه یه اشکال باشه بخاطر اینکه من وقتی میخوام موجودی صندوق رو چک کنم راحتترین راه از طریق گزینه ایه که برنامه در اختیارم گذاشته تا اینکه از راههای دیگه به این موجودی برسم فلذا به نظر من گزینه موجودی در حساب خزانه باید همه تغییرات رو کاور کنه و نشون بده چون در غیر اینصورت گزینه بلا استفاده ای خواهد بود چون همیشه و در همه حال اسناد از خزانه داری صادر نمیشه و همین مساله باعث ایجاد مغایرت در اعلام موجودی صندوق ، اشخاص و شرکتها و همچنین بانکها میشه
با تشکر

با سلام

این مساله به هیچ وجه یک نقطه ضعف نیست و اساسا در تمامی طراحی های نرم افزارهای از جنس MIS و ERP ارتباط بین ماژول های مختلف و ماژول حسابداری مالی به همین شکل طراحی صورت می پذیرد. هم در ایران و هم در جهان نرم افزارهای یکپارچه حداقل از این حیث مشابه هستند.

با سپاس

RE: ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری - ali.julaeian - 31-05-2018 07:38 PM

من نگفتم این یک نقظه ضعفه ، لطفا در موارد گفته شده راه حل پیشنهادی خودتون رو ارائه کنید
1- وقتی که همه اسناد حسابداری فقط از طریق خزانه داری ثبت نشده باشد ، گزینه موجودی چه قابلیتی دارد؟
2 - راه کنترل موجودی در برنامه ( در صورت ثبت اسناد هم در خزانه داری و هم حسابداری ) چیه ؟
با تشکر

RE: ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری - admin - 01-06-2018 12:49 PM

من نگفتم این یک نقظه ضعفه ، لطفا در موارد گفته شده راه حل پیشنهادی خودتون رو ارائه کنید
1- وقتی که همه اسناد حسابداری فقط از طریق خزانه داری ثبت نشده باشد ، گزینه موجودی چه قابلیتی دارد؟
2 - راه کنترل موجودی در برنامه ( در صورت ثبت اسناد هم در خزانه داری و هم حسابداری ) چیه ؟
با تشکر

با سلام

پاسخ مساله شما را به صورت کلی می دهم، چون اگر بخواهیم وارد جزئیاتش بشویم در واقع همانند این می ماند که با شما برای تحلیل طراحی ساختاری نرم افزار وارد بحث شده باشیم.

این یک شیوه استاندارد در طراحی است و همه طراحان سیستم های یکپارچه از آن تبعیت می کنند. شما هم اگر در این زمینه علاقه مند به موضوع باشید و مدتی روی این مساله تلاش و کوشش و همینطور مطالعه و تحقیق کنید به نتایج مشابه ما یا سایرین خواهید رسید. اگر هم راهکار تحلیلی بهتری دارید با ذکر جزئیات کامل ارائه بدهید که در آن صورت نه تنها ما بلکه سایر شرکتهای دیگر هم قطعاً از آن منتفع خواهند شد.

با سپاس

RE: ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری - aghaiem64 - 02-06-2018 07:35 PM

به تیم فنی راهکار
سلام
آیا اگر منابع دریافت کننده و پرداخت کننده اعم از صندوق - بانک - تنخواه و . . . که در سیستم خزانه معرفی میشوند با حساب معادل خود در سطح شناور ارتباط داشته باشند همانند کالا یا اشخاص این مغایرت مانده در گزارش اصلاح نمیگردد ؟ چون اکنون صندوق معرفی شده در سیستم خزانه و سیستم حسابداری دو صندوق محسوب میگردند هر چند ممکن است نام انها مشابه باشند و لذا طبیعی است که مانده هر کدام متفاوت است . با تشکر

RE: ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری - admin - 03-06-2018 02:30 PM

نقل قول: ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری
به تیم فنی راهکار
سلام
آیا اگر منابع دریافت کننده و پرداخت کننده اعم از صندوق - بانک - تنخواه و . . . که در سیستم خزانه معرفی میشوند با حساب معادل خود در سطح شناور ارتباط داشته باشند همانند کالا یا اشخاص این مغایرت مانده در گزارش اصلاح نمیگردد ؟ چون اکنون صندوق معرفی شده در سیستم خزانه و سیستم حسابداری دو صندوق محسوب میگردند هر چند ممکن است نام انها مشابه باشند و لذا طبیعی است که مانده هر کدام متفاوت است . با تشکر

با سلام

این مساله بسیار عمیقتر از این است که صرفاً با حسابهای شناور مدیریت گردد. بحث اصلی در اینجا یک بحث ساختاری است. صورت مساله اصلی اینست که حسابدارها طبیعتاً همه چیز را از دید حسابداری مساله نگاه می کنند، برای همین هم معمولاً قضیه را به شکل سند حسابداری و گزارشات حسابداری می نگرند. صورت مساله اصلی ساده کردن نیست بلکه تحت پوشش قرار دادن همۀ جوانب است.

اساساً فلسفه شکل گیری سیستم هایی مانند خزانه داری، انبارداری، اموال و ... این بوده است که حسابداری مالی به تنهایی نمی توانست تمامی نیازهای سازمان را پوشش بدهد و تمامی اطلاعات مختلف یک سازمان را نمی توانستند در قالب صرفاً اطلاعات مالی بگنجانند. به عنوان مثال شما در خزانه داری با مسائلی همچون چک، حساب بانکی، دسته چک، مغایرت گیری، سفته، اسناد تضمینی و .... مواجه هستید. که برای نگهداری اطلاعات به شکلی که تمامی موارد مرتبط با آن را پوشش بدهد نیاز به طراحی ساختارهای متناسب با آن می باشد.

بنده خودم به شخصه این مساله را در نرم افزارهایی بزرگی همچون Oracle ERP و SAP مورد آنالیز قرار دادم تا ببینم بزرگان این رشته در جهان که پیشرو هستند به چه شکلی به مساله نگاه می کنند. برای خود من بسیار جالب بود که دیدم آنها نه تنها مانند ما تلاش بر کوچکتر کردن صورت مساله و حل آن به هر نحوی نکرده اند بلکه بر عکس، تمامی پیچیدگیهای واقعی موجود در سازمان ها و صنایع را به همان شکل در نرم افزارهایشان منعکس کرده اند. اساساً به جای اینکه تلاش کنند صورت مساله را ساده کنند، بدون حذف هیچ کدام از جزئیات دقیقاً ساختارها را انعکاس داده اند. به نحوی که هر شخصی که بخواهد با این نرم افزارها و یا حتی با بخشی از این نرم افزارها کار کند، نیاز به آموزش در حد دریافت یک لاینسس برای کار با هر ماژول خواهد داشت. دوستانی که تجربه کار با نرم افزارهای یکپارچه در سطح جهانی را داشته باشند دقیقاً درک خواهند کرد که بنده چه می گویم.

هدف از این اطالۀ کلام این بود که به نحوی این موضوع را برسانم که همیشه ساده کردن مساله راه حل نیست. کما اینکه خود ما نیز در طراحی سیستم یکپارچه راهکار برخی مواقع به همین دام افتاده ایم و سعی کرده ایم که مساله را ساده کنیم، اما در پایان در پوشش دادن به جنبه های مختلف یک ساختار به مشکل خورده ایم. چه بسا در آینده طی یک بازنگری اساسی برخی از بخشهای این نرم افزار به صورت کامل مورد باز نویسی قرار بگیرند. البته در وضعیت فعلی ظرفیت و امکانات این تغییرات ساختاری را نداریم. انشالله در آینده ...

با سپاس

RE: ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری - aghaiem64 - 03-06-2018 04:13 PM

سلام = ما تلاش و نگاه علمی تیم راهکار را دیده ایم اما این پیشنهادی که داده بودیم دقیقا بر مبنای تجربه از سیستمهای یکپارچه بسیار علمی به دست امده لطفا به عکس پیوست توجه شود و این روش هیچ چنبه ای از کار سیستم را ساده سازی نمیکند . با تشکر

RE: ثبت اسناد بصورت دستی و خزانه داری - admin - 08-06-2018 01:50 PM

با سلام

ضمن تشکر از پیگیری های شما و ارسال مثال و نمونه این مساله را برای بررسی دقیقتر به تیم طراحی منتقل کردیم.

با سپاس